Rynek pracy w województwie wielkopolskim

praca w województwie wielkopolskim

Województwo wielkopolskie może poszczycić się najniższym odsetkiem osób bezrobotnych wśród wszystkich województw w kraju. Zgodnie z danymi GUS z lutego 2013r. stopa bezrobocia w wielkopolskim wynosi obecnie 10,9%, czyli o 3,5% mniej niż w całej Polsce.

Na koniec stycznia 2013r. w Powiatowych Urzędach Pracy zarejestrowanych było 160 584 bezrobotnych, w tym 86 067 kobiet. W stosunku do stycznia 2012r. liczba bezrobotnych wzrosła o prawie 15 tysięcy osób. W strukturze wewnętrznej województwa wielkopolskiego udział osób bezrobotnych w poszczególnych powiatach kształtuje się na zróżnicowanym poziomie. Do regionów cechujących się najniższym odsetkiem bezrobotnych należą: miasto Poznań (4,7%), powiat poznański (5,4%), powiat kępiński (6,8%), wolsztyński (7,7%) i nowotomyski (8,9%). Z drugiej strony, najwyższa stopa bezrobocia występuje w powiecie wągrowieckim (22,5%), złotowskim (20,3%), konińskim (20,1%) i słupeckim (19%).

W końcu stycznia populacja bezrobotnych kobiet wynosiła 53,6% ogólnej liczby bezrobotnych. W stosunku do poprzedniego roku (stycznia 2012r.) liczba kobiet wzrosła o ponad 3 tysiące. Najwyższy procentowy udział bezrobotnych kobiet odnotowano w powiatach: kępińskim (61%), ostrzeszowskim (60,2%), krotoszyńskim (57,7%), kościańskim (57%), obornickim (57%) i międzychodzkim (56,6%).  W strukturze wiekowej osób bezrobotnych najliczniejszą grupę stanowią osoby do 25 lat, dalej osoby między 25 a 34 rokiem życia.
Jak pokazują analizy przeprowadzone przez wojewódzki rynek pracy, najwięcej publikowanych ofert pracy związanych jest z sektorem usług i handlu. Należą do nich przede wszystkim ogłoszenia skierowane do pracowników obsługi biura, przedstawicieli handlowych, sekretarek, sprzedawców, pracowników budowlanych i gospodarczych a także pracowników przemysłowych. Z kolei, najmniej ofert kierowanych jest do techników ekonomistów, szewców, krawców, szwaczek, techników elektroników, pedagogów i mechaników samochodów osobowych.

Duże wsparcie lokalnej grupie bezrobotnych zapewniają programy prowadzone przez lokalne urzędy pracy. W ich ramach organizowane są prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia, staże a także udzielane dotacje i refundacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *